Hurda Bakır

Hurda Bakır

Hurda Bakır

Hurda Bakır Alanlar

Bakır hurdası alan yerler arasında size en yüksek fiyatı vermeyi garanti ederiz. Hurdacı firmamız, İstanbul’un her yerinden otuz dakika içinde bakır hurdası alımı yapabilecek kapasitededir. Hurda bakır hakkında daha detaylı bilgi vermek adına oluşturduğumuz bu sayfayı dikkatli okumanızı tavsiye ederiz.

Bakır Nedir? Bakırın Özellikleri, Çıkarıldığı Yerler ve Kullanım Alanları nelerdir?

Bakır, endüstriyel alanda yaygın kullanıma sahiptir.Bu yaygın kullanım sonucunda finans piyasaları için de değerli bir metal haline gelmiştir. Dünyanın en eski madenlerinden birisi olma özelliğine sahiptir. Bakır, sahip olduğu kimyasal özellikler sebebiyle vazgeçilmez bir metal haline gelmiştir.

Dünyada en yaygın kullanılan metaller arasında ikinci sıradadır. Eski çağlardan bu yana insan hayatında birçok önemli alanda yer almayı başarmıştır. İnsan yaşamının her anında kullanılabildiğinden kıymetli bir yatırım aracı haline dönüşmüştür.

Bakırın tarihinin milattan önce 9500’lü yıllara kadar uzandığı bilinmektedir. İnsanlık tarihinde kullanılan en eski metallerden biridir. Özellikle “Taş Devri”ne ait olduğu ispatlanmış olan bıçak ve çekiçlerde bakır kullanıldığı tespit edilmiştir.

Tunç Devri’nde ise bakırdan üretilmiş çok daha gelişmiş alet ve nesneler bulunmuştur. Kuzey Irak’ta yapıldığı duyurulan arkeolojik bir kazıda sonucunda, MÖ 8750’li yıllara ait olduğu düşünülen bakır bir kadın kolyesi bulunmuştur.

Bakır, günümüz endüstrisinde birçok alanda kullanılan vazgeçilmez bir metal halindedir. Elektrik hatları başta olmak üzere, internet dağıtım hatlarında da iyi bir iletken olması sebebiyle bakır kablolar kullanılmaktadır. Kuyumculuk, süs eşyası yapımı fiber optik malzeme üretimi, metalürji sektörlerinde de kullanılmaktadır.

Bakır insan hayatına öyle bir yerleşmiştir ki; boya üretiminden, cam üretimine kadar hemen hemen her alanda bakır kullanımına rastlamak mümkündür. İnsan ve hayvan sağlığı için üretilen bazı ilaçlarda da bakır bulunur. Fotoğrafçılıktan, kumaş üretime hatta para basımına kadar yüzlerce sektörde bakır madeni kullanımına devam edilmektedir.

Endüstriyel her alanda kullanılmaya başlayan bakır, kıymetli bir yatırım aracına dönüşerek, finansal piyasada yer edinmiştir. Sizlerin de bildiği üzere, finans piyasasında endüstriel sanayi için önem arz eden bir çok ürün için işlem yapılmaktadır.

Özel borsalardan, küresel yatırım araçlarına kadar bir çok piyasada bakır madeni ile işlem yapılabilmektedir. Zamanla bakır, geliri yüksek olan bir kısım yatırımcı içinde alternatif yatırım aracı haline gelmiştir. Bakır hurdası bu sebeple de kıymetli hurdalar arasında yer almaktadır.

Doğa ananın insanlığa sunduğu bir doğal hediye bulunmaktadır. Bakır bu hediyeler arasında serbest veya bileşik olarak yer alır. İletkenliği çok iyi olan bakır, elektrik ve ısı iletilirken ilk tercih olan madenlerdendir. Rengi kızıl olan bakır, kolay işlenebildiği için eski zamanlardan bu yana kullanılagelen önemli bir maden olmuştur.

Elektrik iletimini çok iyi gerçekleştirmektedir. Bu sebeple soğutma, ısıtma, ışıtma gibi sektörlerde başlıca kullanılmaktadır. Bakır kesinlikle paslanmayan madenler arasındadır. Paslanmaz yapısı sebebiyle de kaplama alanlarında sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Ancak bakır hava ile etkileşim geçirebilir. Bu etkileşim sonucu rengi kızıldan yeşile dönmeye başlar.

Çünkü bakır hava ile etkileşime geçtiğinde kendini koruyabilmek için üzerini yeşilimsi bir katman ile kaplamaya başlar. Toprak altında uzun süre muhafaza edilebildiğinden, özellikle yer altı kablolarında bakır tercih edilmektedir. Asidik maddelerle de tepkime göstermektedir. Bakırın tepkimeye girdiği bazı asit çeşitleri arasında, sülfürik asit, hidrolik asit ve nitrik asit yer alır.

Bakırın Özellikleri Nelerdir?

Bakır dünya üzerinde en çok kaynağa sahip madenlerden biridir. Elektriği gümüşten sonra en iyi ileten madde olarak bilinmektedir. Bakır birçok sanayi alanında kullanılmasından dolayı ülke ekonomisine ciddi anlamda yarar sağlamaktadır. Diğer yandan yüksek oranda iletken bir madde olması ve dövme tekniği ile kolay şekil alabilmesinden dolayı, günlük eşya yapımında ve turistler için süs eşyası yapımında bakırdan faydalanılmaktadır.

Bakır ayrıca, başka maddelerle bir araya gelince kullanışlı bileşimler ortaya getirmektedir. Bunlar arasında yer alan pirinç ve bronz maddeleri bakır ile diğer alaşımların bir araya gelerek oluşturdukları maddelerdir.

Bu maddeler de bayanlar için mücevher ve takı üretiminde kullanılmaktadır. Bunlardan başka vana ve musluk üretimlerinde de pirinç ve bronz malzemeler bakır ile birlikte kullanılmaktadır. Bakırın bir de yatırım aracı olarak kullanıldığı yer vardır ki değinmeden geçmeyelim. Bakır tıpkı altın ve gümüş gibi bir emtia çeşididir.

Günümüzün vazgeçilmez metali olan bakır, dünyada en çok kullanılan ikinci metaldir. MÖ 9000’li yıllardan beri insan hayatında yer almaktadır. Hemen her sektörde kullanılabilen, ekonomik ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak kullanım alanı genişlemektedir. ABD’deki eski madeni paralarda, silahlarda rastlanmıştır. Anadolu’daki birçok arkeolojik kazıda da bakır malzemesi bulunmuştur.

Bakır yumuşak bir yapıya sahiptir ve bu nedenle kolay işlenip dövülebilir. Altın, gümüş, cıva ve platinden aktif, hidrojenden ise pasif olduğu bilinmektedir. Rengi doğal olan bakır, kırmızımsı veya kahverengi olarak görünmektedir. Sahip olduğu kübik kristal yapı sayesinde soğuk işlenmesi de mümkündür.

Kaynak yapılması gereken alanlarda ve bronz üretiminde de bakırın önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkündür. Sanayi ve hammadde sektörleri için son derece kullanışlı bir malzeme olması günümüzde bakırın sıkça kullanılmasına neden olurken, eski çağlarda da kısıtlı imkânlar içinde bakırın kullanışlı olması, eskiden beridir bakırın insan yaşamı için önemli bir yere sahip olmasına sebep olmuştur.

Bakırın Kullanım Alanları Nelerdir?

Bakır kullanım alanları en geniş madenler arasındadır. Uzun süre dayanabilmesi ve çok kolay işlenebilmesi bakır kullanımını arttırmıştır. Elektrik dağıtımı için üretilen kablolar başta olmak üzere bir çok alanda kullanılabilir. İnşaat sektöründen ulaşıma kadar bakırın kullanılmadığı alan yok gibidir.

Hemen hemen hepimizin cüzdanının bir köşesinde bulunan bozuk paraların madenlerinde de yüksek miktarda bakır bulunur. Günümüzde pek sık kullanılmasa da veya sadece süs amaçlı kullanılsa da bakır tencere, tava ve kazanlar uzun yıllardır üretilmektedir. Bu mutfak eşyaları günümüzde çok fazla kullanılmıyor ise ülkemizde hala bakır eşyalar kullanılan bir çok yöre vardır.

Özellikle süs eşyası ve takı üretiminde bakır, turizme katkı sağlamaktadır. Özellikle bakır kablo üretimi yapan firmalar, hammadde ihtiyaçlarının bir bölümünü karşılayabilmek adına bakır hurdası almaktadır. Geri dönüşüm merkezlerinde yeniden kullanılabilir hammadde haline getirilen hurda bakır, bu firmalarda yeniden işlenerek bakır elektrik kablosu haline dönüştürülmektedir.

Bakır hurdası alımı konusunda sizlerden emeğini esirgemeyen firmamız her türlü hurda kablo alımı da yapmaktadır. Özellikle hurda bakır kablo alımı yapan firmamız müşterilerinden kablo hurdası alırken güncel hurda kablo fiyatları ile işlem yapmaktadır. Satmak istediğiniz hurda bakır malzemeniz nerede olursa olsun tek bir telefonunuzla bulunduğu yerden bizzat teslim alabilecek deneyimli ve uzman personelimiz mevcuttur.

Bakır Çıkarılan Yerler Nerelerdir?

Ülkemizin bir çok yerinde bakır yatakları mevcuttur. Doğanın ne büyük mucizesi vardır ki, bakır çıkarılan yerlerde çinko ve kurşun yatakları da bulunmaktadır. Başlıca bakır madenlerimiz Artvin ilimizin Murgul ilçesi, Rize şehrimizin Çayeli ilçesi ve Kastomonu’nun Küre bölgelerindedir. Dünya üzerinde Rusya, Şili, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde de bakır yatakları mevcuttur.

Türkiye’de çokça bakır yatağı bulunan şehirler bulunurken, bakırın çıkarıldığı pek çok yerde kurşun ve çinko kaynakları da yer almaktadır. Genellikle Murgul (Artvin), Çayeli (Rize) ve Küre (Kastamonu) çıkarılan bakır, elektrik ve soğutma sanayilerinde kullanılmaktadır. Dünyada ise Türkiye de dahil olmak üzere Şili, Rusya ve ABD en çok bakır yataklarının bulunduğu ülkelerdir.

Doğal yatağından çıkarılmış olan bakırlar kullanılabilir hale getirilmek için işlenmek üzere Samsun ilimizdeki Karadeniz Bakır İşletmeleri ve Maden Ergani Bakır İşletmeleri’ne götürülür. İşletmelerimizde işlenerek kullanılabilir hale getirilir.

İletkenlik ve dayanıklı olma özelliklerine sahip bakır çok alanda hammadde olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple bakır hammadde önem taşımaktadır. Kullanım alanı çok geniş olan bakır madeni bir çok işletme için vazgeçilmez hale gelmiştir.

Bir çok endüstriel şirket hurda bakır hammadde kullanrak bir yandan işletmesinin giderlerini düşürmekte öte yandan ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Hurda bakır alım ve satımı yapan hurdacılar

İstanbul’un tamamında hurdacı olarak hizmet veren firmamız, hurda bakır alım ve satımı konusunda da hizmet vermektedir. Hurdacılık sektöründe yirmi beş yıldan fazla süredir hizmetine aralıksız devam eden istanbul hurdacılık, müşterilerine en yüksek fiyat garantisi vermektedir.

İstanbul’da hurda bakır satışı yapmak isteyen herkesin 7/24 hizmetindedir. Bakır hurdası alınırken, hurdacılıkta deneyimli ve uzman kadromuz müşterinin telefon yardımıyla ilettiği konuma maksimum yirmi dakika içerisinde ulaşmaktadır. Şehrin en hızlı hurdacı firmasıyla ticaret yapmak için bizi arayabilirsiniz.

Satışını yapmak istediğiniz hurda bakır sizin belirlediğiniz her hangi bir noktada tartılabilir. Güncel bakır hurdası fiyatları doğrultusunda satışını yapmayı arzuladığınız hurda malzemenin değeri hesaplanır. Kapıdan hurda alımı hizmetiyle teslim alınmış olan hurda bakırın değeri, yine kapıda ödeme ile hurda alımı hizmetiyle elden peşin olarak ödenir.

Müşterilerin, “hurda bakır ne kadar?” veya “bakır hurdası kaç para” gibi konular hakkında bilgisi olmaması durumunda, firmamız hurda bakır piyasası içerisinde küçük bir araştırma yapmaktadır. Bu araştırmadan sonra en yüksek bakır hurdası fiyatı ne kadar ise, satın alım o fiyattan gerçekleştirilmektedir.

Hurdacılıkta 25 yıllık deneyim ile firmamız, güvenilirliği esas almaktadır. Siz değerli müşterilerinin güvenini boşa çıkarmamak amacıyla yapılan bu işlem sonrası uzun vadede firmamızı tercih eden mutlu müşterilere sahiptir. Sizler de hurda bakır satışı yapmak için bizi hemen arayabilirsiniz.

Hurda Bakır başlıklı Bakır Hammadde, Bakır hurda, Bakır hurdası, Bakır Hurdası Alan Hurdacı, Bakır Hurdası Kaç Para, Hurda Bakır Alım ve Satımı, Hurda Bakır Ne Kadar, konuları hakkında 2 sene önce, 19 Ocak 2018 tarihinde istanbul hurdacı tarafından yazılmış yazımız Anadolu Yakası Hurdacı, Avrupa Yakası Hurdacı, Hurdacı İstanbul, Hurdacılar, kategorileri içerisinde yer almaktadır. Bir süre önce başlığıyla yayınlanan yazımızı ve başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.


"Sosyal Medya"da Paylaş

Hurdacılık Hakkında Diğer Yazılar


“ Hurda Bakır ” başlıklı yazımıza 1 yorum yapılmış


  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Tıkla Hemen Ara!